Historie českého freestylu

Kuchta v tý době jel takovej extra závod v Itálii pod názvem FastCross. Ríkal, že to bude síla, tak mě ukecal a jel sem se mrknout. "A to byl ten moment." Byly tam snad všechny hvězdy co si můžeš představit, stačí snad jen to, že Jeremy McGrath tam jezdil kolem 12. místa. Ale těch 60 000 tisíc diváků žádnej Jeremy, nebo souboj Evertse s Wardem, z rovna moc nezajímal, protože někde vzadu se vozil Torronteras a Minguzzi a na každým skoku předváděli různý krávoviny, lépe řečeno FMX triky. Lidi šíleli! Tehdy jsme oba pochopili, že tudy vede cesta a o FMX jsme se začali dost aktivně zajímat.
Co Kuchto?
Kuchta: Jo máš pravdu, určitě to začalo při pohledu na Edgara a při té atmosféře, kterou tím rozpumpoval. Ani ti pak nedalo moc práce mě ukecávat, abych se něco takovýho taky naučil. Hned jsem se začal učit Superman seat grab z kterýho jsem byl nejvíc hotovej. Ale netušil jsem, co to se mnou udělá, když se to naučím. Chtěl jsem tím vlastně trochu doplňovat moje závodění, jenže se "seatgrapem" jsem zjistil že jsem celkem dost daleko ve Freestylu a byla by škoda toho nevyužít. No a tak jsem začal dělat FMX a doplňkově závodit SX.

Mára: Jak rychle se to rozjelo u tebe, myslel jsem si, že brzy u nás začne skákat šílenců dost. Chtěl jsem se hned začít FMX věnovat víc a pořád tak nějak nebylo s kým. Nezbylo, než sehnat kontakty na pár Američanů a pár Evropanů včetně Edgara a začali jsme chystat akci v Česku se světovou špičkou a tady s Kuchtou. Nebylo zrovna jednoduchý vymyslet kde, na čem a vlastně ani kdy, protože světoví freestyleři jsou přes rok pořádně vytížený. Termín se našel v září, rampy zbouchali s Kuchtou Zdenal a Pepe v Hustopečích a domluvili jsme to v brněnský hale Rondo s ředitelem Pezlarem. Takže Jones, Clowers, Lumblin, Troux, Nemeth a Kuchta v září 2000 v Rondu byla dost vydařená FMX akce. Přesto, že to stálo dost peněz a nepřišlo moc lidí se podívat, byl to vlastně odrazový můstek pro FMX v Česku. Abychom mohli něco podnikat dále nechali jsme zaregistrovat freestylovou asociaci. Zájem o to začínal růst a aby to šlo správným směrem, zůstal jsem s Jonesem a Troyem v kontaktu. Ti mě přesvědčovali, že Kuchta na tom není tak špatně a nebylo by špatný si zkusit nějakej ten "contest" u nich v USA. Prostě netrvalo dlouho a v únoru 2001 jsme vyrazili s Kuchtou pro zkušenosti za moře.
Kuchta: Jo. Pro ty, co si to neměli možnost přečíst, byl to fakt odvaz a pro mě hlavně adrenalinovej záhul, protože jsem tam lítal airy, jak nikdy před tím, ale hlavně na motorce úplně jiný než doma. Ale zkušenosti k nezaplacení super kámoši a hlavně spousta důležitejch kontaktů kolem tohohle cirkusu.
Mára: Hned po návratu domů jsme začali chystat další FMX akci a chtěli jsme fakt pořádnou, něco jako tam. Pod hlavičkou freestylové asociace mezinárodní mistrovství ČR s jedním problémem. V Česku skákal pořád jen Kuchta. Jak to?
Kuchta: Nikomu se do toho moc nechtělo. Několik draků, který na to měli trochu buňky jsem se snažil zpracovat, ale jak to začali zkoušet, chytili k tomu respekt a radši dali přednost závodění. Je to škoda, protože FMX je odvaz a proti závodění daleko pohodovější zábava. Jedinej, kterej se tomu začal trochu věnovat, je Péťa Pilát, kterýho trochu trénuju. Tam byl ale problémek, že mu v tý době bylo jen 10 roků.
Mára: Takže další pořádnou akci jsme připravovali v říjnu v Paegas aréně jako Mezinárodní mistrovství v ČR opět bez Čechů kromě Kuchty a malýho Péti, který ovšem jako takový prcek skákal jen o přestávce mimo soutěž, ale s velkým úspěchem. Jones, Clowers, Tilton, Besancenot, Kjorstad a Kuchta předvedli v Praze super nářez, a k tomu ještě Hofman team na BMX kolech v U rampě jako třešnička na dortu. Takže to byla kromě Kuchtových aktivit s mobilní FMX show nejlepší a vlastně jediná v roce 2001. Kuchto a co letos - tedy 2002?
Kuchta: Myslím, že se začínaj hejbat ledy a draci začínaj konečně lítat. Peťa Pilát už je celkem zvyklej na rampu a dává každou chvíli nový triky. Mimoto už lítá na malý Suzuki 85ccm airy stejně dlouhý jak já - přes 20 metrů. Myslím, že je ve svým věku hodně napřed. Další, celkem významná osoba v FMX je Greg - neboli - Tomáš Gregovský (19 let). Ten jako první po mě tady začíná dávat Superman seatgrab. Loni ode mě koupil už na freestyle upravenou Kawu, s tátou vyrobili rampu a už mu to celkem jde.
Mouka - Libor Podmol (18) - je spolu s Martinem Kořeňem (19) nový děti českýho freestylu. Vzali ode mě rampu a jdou do toho. Ujetý jsou celkem dost a chtěj, tak uvidíme jak jim to půjde. Další ujetej, co si doma zbouchal rampu je Pavel Sochor (31), ale zatím jsem neměl možnost ho vidět, jak mu to jde. Ale jde do toho a to je super. Myslím, že se brzy dočkáme opravdovýho českýho FMX mistrovství.